Technický dluh: Nekonvenční techniky odkrývání problémů v kódu

O akci

Tradiční nástroje pro statickou analýzu kódu (Sonar a další) trpí notorickým nedostatkem - často odhalí chyby v softwaru, které nejsou tolik podstatné a ty důležité přehlédnou. CodeScene se zaměřuje na hledání těch podstatných problémů, které je zároveň možné vyřešit a nabízí akce vedoucí k jejich odstranění.


Nástroj CodeScene jde na statickou analýzu jinak. Nesoustředí se pouze na aktuální podobu kódu, ale využívá i jeho historii. Díky tomu je schopen analyzovat i postupný vývoj kódu v čase, včetně vazeb na jeho tvůrce.


Přijďte se seznámit s nástrojem CodeScene, který využívá techniky behaviorální analýzy kódu. Díky nim vám pomůže porozumět historii a vývoji vašich projektů, odhalit hotspoty (tj. místa, kde se při vývoji tráví nejvíce času), vazby mezi používanými moduly a také sociální aspekty kódu (jaký vliv na kód má komunikace mezi vývojáři, jejich spolupráce a motivace).


Ve své přednášce Juraj představí nástroj CodeScene - myšlenky, na kterých staví, jak nástroj pracuje a také techniky pro analýzu reálných projektů.


Juraj je full-time Clojure programátor, pracující ve společnosti Empear na nástroji CodeScene, který v přednášce představí. Je také autorem blogu Curious (Clojure) Programmer a pořadatelem meetupů s tématikou funkcionálního programování (Functional Programming Brno a Brno Clojure). Kromě jazyka Clojure se zajímá o distribuované systémy, JVM, performance a bezpečnost.


Organizuje
Organizátoři

Radka Samková

Kateřina Dvořáková

Pavel Jiránek

David Mokrý

Michaela Mařánová

Milan Lempera

Lukáš Przeczek

Zbyšek Voda

Jana Filipenská

Tomáš Plašil

Michaela Mařánová

Lukáš Zach

Leoš Přikryl

Patrik Onderka

Alois Holub

Sledujte akci